Možná i vy patříte k obdivovatelům novodobých platidel, digitálních měn. A není se čemu divit, nejsou totiž přitažlivé pouze díky jistému puncu exotičnosti mezi ostatními platidly, ale svým uživatelům nabízejí rovněž zajímavé výhody, na které u běžných peněz nenarazíte.
Možná i vy patříte k těm, kterým vadí moc, jež nad námi drží banky a jiné autority, které díky centralizovanému sytému klasických peněz jednotlivá platidla ovládají. A spolu s klasickými penězi ve skutečnosti ovládají také nás. Prostě o nás ví všechno a mohou rozhodovat o tom, jak s našimi transakcemi naloží. Když chcete někomu zaplatit klasickými penězi, musíte to provést buď v hotovosti anebo přes účet.
Ovšem přiznejme si na rovinu, že platba přes účet je mnohem, mnohem pohodlnější a čím dál více lidí ji používá, přestože je to pro obchodníky méně výhodné kvůli různým poplatkům. Jakmile takovou bezhotovostní transakci provedete, tak musíte počkat na její schválení centrální autoritou, uzlem, přes který všechny tyto transakce probíhají, a to je nejčastěji banka. Ta rozhoduje o tom, jak rychle anebo pomalu vaše platba proběhne, o tom, kolik vás to bude stát a o tom, zda vůbec proběhne anebo bude stornována. A každý by si měl uvědomit i to, že s každou transakcí putují zároveň i vaše osobní údaje. Zkrátka, něco takového se vám u elektronických peněz nestane.
Zde probíhají veškeré platby přímo mezi jednotlivými uživateli, což je nesrovnatelně rychlejší (asi jako když srovnáváte dny a sekundy), je to anonymní a taková platba zároveň nezná hranice. Nicméně i přesto je celý systém maximálně transparentní a není možné jej zneužít anebo manipulovat. Jednotlivé transakce totiž ověřuje a zařazuje do veřejné databáze široká síť těžařů. Těžba bitcoinu probíhá tak, že miner neboli ověřovatel platby poskytne výkon svého počítače k provedení určitého složitého algoritmu, a za to dostane v bitcoinech zaplaceno. Těžařem se může stát naprosto kdokoli, kdo má k dispozici výkonné zařízení pro ověřování transakcí v podobě asic mineru.